Konfiskata zaburzyłaby istniejący ład prawny - stwierdził rząd, powołując się na analizy Federalnego Biura Roboczego. Biuro uznało, że szwajcarskie prawo nie pozwala na zamrożenie aktywów bez rekompensaty. W ubiegłym roku Szwajcaria zamroziła prywatne rosyjskie aktywa o wartości 8,13 miliardów dolarów.

"Będziemy wspierać Ukrainę, niezależnie od dyskusji o zamrożonych aktywach" - zapewniła jednocześnie Szwajcarska Rada Federalna.

"Konfiskata zamrożonych prywatnych aktywów jest niezgodna z konstytucją federalną i obowiązującym porządkiem prawnym oraz narusza międzynarodowe zobowiązania Szwajcarii" - wyjaśniło szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości, dodając, że "inne kraje mają podobne prawa i gwarancje konstytucyjne".

Reklama

Przeciwko konfiskacie opowiedziały się też szwajcarskie banki. Stowarzyszenie Bankierów Szwajcarskich uznało w zeszłym miesiącu, że "brak jest podstaw prawnych do konfiskaty".

Agencja Reutera przypomina, że Szwajcaria przyjęła już kolejne sankcje wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie, w tym unijny limit cen ropy. Berno zaakceptowało również w ubiegłym miesiącu najnowszy pakiet obostrzeń UE, zgodnie z którym na kolejnych 200 osób nałożono sankcje, a także wprowadzono nowe ograniczenia, jak zakaz eksportu dla przemysłu lotniczego (co obejmuje silniki do samolotów i dronów).