"Siedmiu ocalałych, którzy powrócili na libijski brzeg w niezwykle trudnych warunkach, jest obecnie hospitalizowanych" – podała IOM w oświadczeniu, dodając, że do tej pory libijskie Stowarzyszenie Czerwonego Półksiężyca i lokalna policja wyłowiły 11 ciał.

IOM poinformowała, że łódź przewoziła łącznie około 80 osób i była w drodze do Europy. Wypłynęła z libijskiego miasta Qasr Al-Akhyar, 75 km na wschód od stolicy kraju Trypolisu.

Według danych IOM po tym wydarzeniu liczba ofiar śmiertelnych w środkowej części Morza Śródziemnego – jednej z najbardziej preferowanych tras przez migrantów próbujących dotrzeć na kontynent europejski – wzrosła do ponad 130 od początku 2023 roku. W 2022 roku odnotowano ponad 1450 zgonów na tej trasie.

Reklama

"Środkowa część Morza Śródziemnego pozostaje najbardziej śmiercionośnym przejściem morskim migrujących ludzi, co roku powoduje największą liczbę zgonów - przypomina w komunikacie agencja ONZ. - Potrzebne są konkretne działania w celu zwiększenia zdolności poszukiwawczych i ratowniczych, ustanowienia jasnych i bezpiecznych mechanizmów schodzenia na ląd, a także bezpiecznych i regularnych tras migracyjnych w celu ograniczenia niebezpiecznych podróży".