Aż jedna czwarta badanych wskazuje, że często spotyka się z dyskryminacją rasową, wynika z sondażu Ipsos, który został przeprowadzony wśród czarnoskórych mieszkańców kontynentalnej Francji. Osoby, które doświadczyły rasistowskich szykan padają ich ofiarą na ulicy lub w środkach transportu (41 proc.), na dworcach, lotniach lub na granicy (18 proc.) a także w szkołach (14 proc.).

Częściej padają ofiarą rasowego profilowania przez policję

Osoby o czarnym kolorze skóry twierdzą, że częściej padają ofiarą rasowego profilowania przez policję. 49 proc. z nich twierdzi, że przynajmniej raz było kontrolowanych przez stróżów prawa. Pracownia zauważa, że podobnie twierdzi 23 proc. całej populacji Francji.

Reklama

„Czegoś takiego jeszcze nigdy nie było” – komentuje wyniki sondażu dziennik „Le Parisien”. Gazeta informuje, że zostaną one oficjalnie ogłoszone przez Radę Czarnych Stowarzyszeń (Cran) podczas konferencji w izbie niższej parlamentu (Zgromadzenie Narodowe).

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku przez Ipsos na próbie 807 osób, reprezentujących czarnoskórą populację kontynentalnej Francji w wieku powyżej 18 lat.

Andrzej Pawluszek