Zmiany nastąpiły m.in. na stanowiskach ministra spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz pracy. Nazwiska ministrów odczytał na konferencji prasowej sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego Alexis Kohler.

Najważniejszą zmianą w rządzie wydaje się być nominacja Geralda Darmanina na stanowisko ministra spraw wewnętrznych w miejsce bliskiego współpracownika Macrona - Christophe’a Castanera, który w ostatnich tygodniach pozostawał w konflikcie z podwładną mu policją w związku z protestami policjantów, oskarżanymi o rasizm i stosowanie nieuzasadnionej przemocy.

Darmanin w rządzie byłego już premiera Edouarda Philippe’a był ministrem ds. rozliczeń publicznych. Toczy się przeciwko niemu śledztwo w sprawie o oskarżenia o gwałt i molestowania dwóch kobiet.

Zaskoczenie dla komentatorów stanowi natomiast nominacja znanego adwokata Erica Duponda-Morreti na ministra sprawiedliwości. Dupond-Morreti jest uważany za postać kontrowersyjną w świecie francuskiej palestry. W ostatnich latach występował w wielu głośnych procesach, jak m.in.: brata Mohammeda Meraha Abdelkadera Meraha, byłego ministra Georges'a Trona czy szefa skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jeana-Luca Melenchona.

Nową postacią w rządzie będzie Barbara Pompili na stanowisku minister ds. ekologii. Pompili była współprzewodnicząca grupy Zielonych w Zgromadzeniu Narodowym poprzedniej kadencji, postrzegana jest obecnie jako bliska współpracowniczka prezydenta.

Reklama

Zaskoczeniem wydaje się również nominacja Elisabeth Moreno na stanowisko minister ds. równości kobiet i mężczyzn, która obejmuje tekę po barwnej polityk Marlenie Schiappie.

Do rządu dołączyła również Roselyne Bachelot, nominowana na stanowisko ministra kultury w miejsce Francka Riestera oraz Julien Denormandie jako nowy minister rolnictwa.

Dotychczasowa minister ds. ekologii Elisabeth Borne objęła tekę ministra pracy po odchodzącej z rządu Muriel Penicaud. A Amelie de Montchalin, dotychczasowa sekretarz stanu ds. europejskich, zostanie ministrem transformacji usług publicznych.

Na swoich stanowiskach pozostali minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian, minister zdrowia Olivier Veran, minister edukacji Jean-Michel Blanquer i minister sił zbrojnych Florence Parly.

Castex został mianowany przez prezydenta Emmanuela Macrona premierem w piątek. Wcześniej tego dnia prezydent przyjął dymisję poprzedniego szefa rządu Philippe'a.

Macron zmienił skład gabinetu na dwa lata przed upływem swojego mandatu w 2022 roku, aby, jak określił na Twitterze, „dostosować się do międzynarodowych wstrząsów i kryzysów (…) i wytyczyć nową ścieżkę programu reform, z którymi startował w wyborach w 2017 roku".

Philippe został w niedzielę wybrany na mera Hawru przez radę municypalną. Macron zlecił byłemu premierowi również misję tworzenia platformy poparcia przed wyborami w 2022 r.