"Zaobserwowaliśmy wiele przykładów złego traktowania, ale także nękania rodzin demonstrantów" - powiedziała Shamdasani, odnosząc się do zachowania władz Iranu wobec osób uczestniczących w antyrządowych protestach, które wybuchły w Iranie w połowie września po śmierci 22-letniej Mahsy Amini.

Shamdasani przekazała, że w niektórych przypadkach władze stawiają warunki dotyczące wydania ciał, prosząc rodziny o niewyprawianie pogrzebów i nieprzekazywanie informacji mediom. Jak powiedziała rzeczniczka OHCHR, demonstrantom, którzy trafili do aresztu, służby odmawiają czasem pomocy lekarskiej. Przekazane przez ONZ informacje pokrywają się z doniesieniami medialnymi oraz wpisami w mediach społecznościowych.

Oświadczenie OCHCHR łączy się również z wynikami śledztwa dziennikarskiego, przeprowadzonego przez serwis CNN po śmierci nastoletniej Niki Shakarami. Zaginęła ona 20 września po uczestnictwie w demonstracjach w Teheranie, które były tłumione przez siły rządowe przy użyciu broni palnej i gazu łzawiącego. Ciało Shakarami odnaleziono 21 września w jednym z podwórzy w stolicy.

Władze nie pozwoliły jej matce na dokonanie identyfikacji ciała przez następne 8 dni. Prokuratura przekazała, że nastolatka zginęła w wyniku zrzucenia z dachu budynku, i że jej śmierć "nie miała żadnego związku" z protestami. Prokuratura nie wskazała jednocześnie żadnych motywów zbrodni, ani podejrzanych.

Reklama

Wedle materiałów wideo dostępnych w internecie i świadków zdarzenia, z którymi rozmawiał CNN, Shakarami została zatrzymana przez irańskie siły bezpieczeństwa w nocy z 20 na 21 września i wywieziona samochodem w nieznane miejsce.

W piątek w mediach społecznościowych ukazały się m.in. nagrania z demonstracji w mieście Zahedan, gdzie 30 września siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 66 osób. Było to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń podczas trwających od tygodni protestów.

Politolodzy oceniają, że ogólnokrajowe demonstracje w Iranie są najpoważniejszym wyzwaniem dla reżimu od fali protestów i zamieszek, jaka przeszła przez kraj w 2009 roku.

kjm/ mal/