We wtorek wznowiono działanie czterech linii łączących Koreę Płd. i Koreę Płn., które pozostawały nieczynne od czerwca 2020 roku, gdy Pjongjang zerwał kontakty z Seulem i wysadził w powietrze budynek biura łącznikowego, rozgniewany ulotkami propagandowymi przesyłanymi przez granicę.

Rozmowy telefoniczne między Koreą Południową a Koreą Północną odbyły się jak zwykle o godz. 9 rano” – napisało w środę w komunikacie południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia. Zgodnie z zasadami obie strony powinny łączyć się dwa razy dziennie, rano i po południu.

Osobno resort obrony Korei Płd. poinformował, że wojskowi z obu krajów również odbyli tego dnia rutynowe poranne połączenie – wynika z informacji przekazanych przez agencję Yonhap.

Według źródeł Reutersa w południowokoreańskim rządzie Seul i Pjongjang prowadzą rozmowy na temat możliwości organizacji szczytu z udziałem przywódców obu krajów oraz odbudowy biura łącznikowego w przygranicznym mieście Kaesong, którego siedziba została wysadzona w powietrze.

Dyskusje pomiędzy władzami obu państw uznawane są za sygnał odwilży w relacjach na Półwyspie Koreańskim i potencjalny pierwszy krok w stronę wznowienia negocjacji nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem, które pozostają w impasie od lutego 2019 roku.