Canberra planuje rozbudować flotę Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej (RAN), która - na skutek tych inwestycji - miałaby dysponować 26 dużymi okrętami wojennymi.

11 fregat ogólnego przeznaczenia i 6 dużych okrętów nawodnych

W ramach zakupów RAN pozyska 11 fregat ogólnego przeznaczenia i 6 dużych okrętów nawodnych z opcjonalną załogą (LOSV), "które znacznie zwiększą zdolności uderzeniowe dalekiego zasięgu marynarki wojennej" – powiadomiono w oświadczeniu resortu obrony.

Reklama

W skład floty będzie wchodzić także sześć fregat klasy Hunter i trzy niszczycie.

"To największa flota, jaką będziemy dysponować od czasu zakończenia II wojny światowej" – przyznał australijski minister obrony Richard Marles.

Rosnące napięcia geopolityczne

Ogłoszony we wtorek plan zakłada zwiększenie wydatków na obronność do 2,4 proc. PKB, a zatem powyżej celu 2 proc., ustalonego przez państwa NATO.

Szef resortu obrony zwrócił uwagę na rosnące napięcia geopolityczne w miarę zaostrzania się rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi, ich sojusznikami i Chinami w regionie Azji i Pacyfiku.

Trzy lata temu rząd w Canberze poinformował także o zamiarze pozyskania trzech amerykańskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Stało się to dzień po utworzeniu przez USA, Australię i Wielką Brytanię nowego trójstronnego porozumienia AUKUS, nastawionego na współpracę zbrojeniową.