O odzyskaniu ciała zamordowanego poinformował we wpisie na platformie X (Twitterze) ambasador Izraela: "Dziś w nocy siły bezpieczeństwa Izraela uratowały ciało Elada Katzira ze Strefy Gazy.Elad, z kibucu Nir Oz, był także obywatelem Polski. Został porwany 7 października i zamordowany w niewoli przez organizację terrorystyczną Islamski Dżihad" - przekazał.

Co z drugim porwanym Polakiem?

Jak dodał, kibuc Nir OZ "dramatycznie ucierpiał" w wyniku ataku 7 października ub.r. "Alex Danzig, inny polski obywatel z Nir Oz, jest wciąż przetrzymywany w Gazie" - przypomniał Liwne.

Reklama

Informację o odzyskaniu ciała podało również izraelskie MSZ. Jak czytamy w komunikacie na platformie X, ciało Katzira zostało odzyskane przez Siły Obrony Izraela (IDF) w miejscowości Chan Junis w Strefie Gazy. MSZ Izraela poinformowało, że Katzir został porwany 7 października ub.r. wraz ze swoją matką Hanną Katzir, jego ojciec - Rami - został zaś tego dnia zamordowany. Hanna Katzir została uwolniona w listopadzie ub.r.

Polski MSZ potwierdza

Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński potwierdził PAP, że informacja o odzyskaniu ciała polskiego obywatela dotarła do polskiej placówki.

MSZ na platformie X opublikowało kondolencje: "Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci obywatela Elada Katzira. (...) Rodzinie i przyjaciołom zmarłego przekazujemy najszersze wyrazy współczucia. Niech spoczywa w spokoju".

Kryzys humanitarny w Gazie pogłębia się

W Strefie Gazy panuje kryzys humanitarny, który jest efektem walk między Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. Wojnę rozpoczął atak Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku; na skutek napaści zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W odpowiedzi Izrael rozpoczął naloty na Strefę Gazy, a pod koniec października - kampanię lądową obliczoną na zniszczenie Hamasu. Jak informuje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, w konflikcie zginęło ponad 32,7 tys. Palestyńczyków, a blisko 80 tys. zostało rannych.

autor: Mikołaj Małecki