"Wiedomosti" powołują się na opublikowany 21 października raport państwowej rosyjskiej korporacji Rostiech (Rostec). Wynika z niego, że w zeszłym roku spółka Śmigłowce Rosji podpisała kontrakty na dostawy do Chin 68 śmigłowców Mi-171, 18 śmigłowców Mi-17Sz i 21 śmigłowców Ansat.

O wyposażeniu armii Chin w maszyny Mi-17Sz informowała telewizja chińska, ale nie podawano dotąd dokładnych danych. Mi-17Sz to śmigłowce wsparcia bojowego, które mogą też pełnić zadania związane z transportem ludzi i sprzętu.

Jak powiedział "Wiedomostiom" ekspert Ośrodka Analiz Strategii i Technologii Konstantin Makijenko, Chiny w ostatnich latach intensywnie wyposażają w śmigłowce swoje siły zbrojne i być może potrzeb tych przemysł Chin nie jest w stanie w pełni zaspokoić. W tym kontekście, a także w świetle rosnących napięć polityczno-wojskowych wokół Tajwanu, logiczny jest zakup maszyn rosyjskich - ocenił Makijenko.

Kontrakty, o których piszą "Wiedomosti", to najznaczniejsze takie umowy rosyjsko-chińskie od czasu, gdy Moskwa przekazała sąsiedniemu krajowi myśliwce Su-35 i systemy rakietowe S-400.

Reklama