Xi nie odniósł się bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych, które w ostatnich latach zaostrzyły kurs wobec Pekinu, dążyły do rozłączenia gospodarczego z Chinami, nakładały cła na chiński eksport i sankcje na chińskie firmy i urzędników, oskarżanych o udział w łamaniu praw człowieka.

"Świat chce sprawiedliwości, a nie hegemonii (…) Duże kraje powinny zachowywać się odpowiednio do swoich rozmiarów, przyjmując na siebie większą odpowiedzialność" – oświadczył chiński przywódca. Powtórzył zapewnienie, że Chiny nigdy nie będą dążyły do hegemonii ani ekspansji kosztem innych.

Xi wyraził również przekonanie, że - działając wspólnie - ludzkość przezwycięży pandemię Covid-19. Wezwał do uznania kluczowej roli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w radzeniu sobie z tym kryzysem.

Przywódca oświadczył, że Chiny będą pomagały biedniejszym krajom w walce z chorobą. Będą też realizowały obietnicę, zgodnie z którą chińskie szczepionki na Covid-19 staną się "globalnym dobrem publicznym" – powiedział.

Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) poruszył również kwestię ochrony środowiska naturalnego. Wezwał do zacieśnienia międzynarodowej współpracy na rzecz ochrony klimatu. Świat powinien robić więcej, by realizować paryskie porozumienie klimatyczne – ocenił.

Xi wygłosił przemówienie za pomocą wideołącza na otwarcie dorocznego Forum Boao dla Azji, promowanego jako chiński odpowiednik Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.