Nowy przywódca zaapelował do Pekinu o "podjęcie, wraz z Tajwanem, globalnej odpowiedzialności za ciężką pracę nad utrzymaniem pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej i w regionie - tak, aby zapewnić światu brak strachu przed wybuchem wojny". "Pokój jest (dla nas) jedyną opcją, a dobrobyt - naszym celem" w perspektywie długookresowej - oświadczył Lai, cytowany przez agencję Reutera.

"Drodzy obywatele, naszym ideałem pozostaje dążenie do pokoju, ale nie możemy mieć złudzeń. Zanim Chiny zrezygnują z użycia siły w celu inwazji na Tajwan, (nasi) obywatele muszą zrozumieć jedno: nawet jeśli zaakceptujemy wszystkie roszczenia Chin i zrezygnujemy z naszej suwerenności, ambicje ChRL, by zaanektować Tajwan, nie znikną" - podkreślił prezydent.

Chińska narracja o Tajwanie

Reklama

Strona chińska, która w poprzednich miesiącach określała Laia mianem "separatysty", oceniła ostatnie wypowiedzi Laia jako "niebezpieczny" sygnał, który nie przyczynia się do stabilizacji w regionie. Rządowe Biuro ds. Tajwanu zaznaczyło w poniedziałek, że sytuacja w tej części świata jest obecnie "skomplikowana i poważna" - przekazał Reuters.

Zmiana na szczytach władzy

Lai Ching-te zwyciężył 13 stycznia br. w wyborach prezydenckich. Nowy przywódca zastąpił na stanowisku dotychczasową prezydent Tsai Ing-wen, która sprawowała urząd od 2016 roku.

Lai przyjął gratulacje od czołowych polityków tajwańskich i przedstawicieli 12 państw świata utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. W inauguracji wzięli też udział politycy z USA, Japonii i kilku państw europejskich.

Kariera polityczna Laia

Nowy szef państwa rozpoczął karierę polityczną od urzędu burmistrza miasta Tajnan na południu wyspy, a następnie przez cztery lata był wiceprezydentem za kadencji Tsai Ing-wen.

W ubiegłym tygodniu władze w Pekinie oświadczyły, że Lai będzie musiał wybrać "między pokojowym rozwojem i konfrontacją". Jak podkreślił Reuters, oczekuje się, że Lai wyrazi gotowość dobrej woli w stosunkach z Chinami kontynentalnymi i opowie się za pokojowym współistnieniem w relacjach z ChRL.

szm/ akl/