Jeszcze w 2019 r. Rosja eksportowała duże systemy uzbrojenia (np. czołgi, samoloty, okręty wojenne czy artylerię dużego kalibru) do 31 państw świata. W 2023 r. było ich już tylko 12 - przypomniał brytyjski resort w informacji w serwisie X. Zaznaczono, że zawiera ona dane zebrane przez Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano również, że wojska rosyjskie czynią stopniowe postępy na zachód od Awdijiwki w obwodzie donieckim Ukrainy. Pod koniec marca Rosjanie niemal na pewno przejęli kontrolę nad dwoma wsiami - Orliwką i Toneńke - i kontynuują natarcie w tej okolicy - podało brytyjskie ministerstwo. Dodano, że ostatnie ataki Rosjan w innych miejscach frontu nie przyniosły jednak znaczących przełomów.

Niemal doszczętnie zniszczona Awdijiwka została zdobyta przez Rosjan w połowie lutego po miesiącach intensywnych walk i nieustannych szturmów. Była to ostatnia istotna zmiana linii frontu.

Wojska rosyjskie mają znaczącą przewagę liczebną, górują nad ukraińskimi w liczbie sprzętu i amunicji - zaznaczyło brytyjskie ministerstwo. Rosjanie prawdopodobnie rekrutują ok. 30 tys. nowych żołnierzy miesięcznie, co pozwala na zniwelowanie strat i kontynuowanie ataków wymierzonych w osłabienie Ukraińców - dodano w komunikacie.

Reklama

adj/ akl/