W ocenie Bojczenki rosyjskie wojska zniszczyły lub uszkodziły w Mariupolu 1356 wielopiętrowych budynków i około 40 proc. prywatnych domów. Większość tych obiektów nie nadaje się do remontu i wymaga wyburzenia. Według wstępnych szacunków kompleksowa odbudowa miasta może potrwać około 7-10 lat i kosztować ponad 14 mld dolarów. Nowe mieszkania byłyby potrzebne dla około 220 tys. osób.

"Spodziewamy się, że w (przyszłym) +planie Marshalla+ dla Ukrainy znajdzie się osobny rozdział poświęcony Mariupolowi. Dziękuję prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu za stałe zainteresowanie naszym miastem. Wierzę, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom doprowadzimy do odrodzenia Mariupola i uczynimy go jeszcze piękniejszym (niż przed wojną)" - oświadczył mer (https://t.me/s/mariupolrada).

Jak przekazała mariupolska rada miejska, w finansowaniu odbudowy zniszczeń wojennych zamierza partycypować "wielki ukraiński biznes".

W zrujnowanym i okupowanym przez rosyjskie siły Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofalna sytuacja humanitarna. Pomoc zapewniana przez samozwańczą miejską administrację (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób; utrzymuje się również zagrożenie wybuchem epidemii chorób zakaźnych, m.in. cholery.

Reklama

Bojczenko wyraził na początku czerwca przypuszczenie, że szacowana wcześniej na około 22 tys. liczba mieszkańców miasta zabitych przez wroga może być znacznie zaniżona.

szm/ akl/