Jak poinformowały w czwartek źródła unijne gen. Trytek został mianowany dowódcą operacyjnym unijnej misji szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Minister Błaszczak odniósł się do tej nominacji na Twitterze. "Polski oficer, gen. dyw. Piotr Trytek dowódca 11 Lubuskiej Dywizja Kawalerii Pancernej stanie na czele międzynarodowej misji szkoleń dla wojsk Ukrainy. Bedzie koordynował działania szkoleniowe na rzecz ukraińskich żołnierzy. To ogromna odpowiedzialność, ale także uznanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - napisał.

Generał dywizji Piotr Trytek jest obecnie dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ma na swoim koncie m.in. służbę w ramach misji w Iraku i Afganistanie.

17 października Rada UE uzgodniła powołanie Misji Wsparcia Wojskowego na rzecz Ukrainy (EUMAM Ukraine). Jej celem jest zapewnienie indywidualnych, zbiorowych i specjalistycznych szkoleń Siłom Zbrojnym Ukrainy, w tym Siłom Obrony Terytorialnej, oraz koordynacja i synchronizacja działań państw unijnych wspierających realizację tych szkoleń.

Reklama

EUMAM Ukraine będzie działać na terytorium państw członkowskich UE i będzie mieć kwaterę główną w siedzibie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) w Brukseli. Dowódcą misji jest wiceadmirał Herve Blejean, dyrektor Wydziału Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC) w EEAS. Dwa dowództwa operacyjne powstaną w Polsce i w Niemczech. Większość ćwiczeń ma odbywać się w Polsce.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski