Oczekuje się, że fundusz, nazywany Inicjatywą Zielonego Wzrostu Ukrainy (ang. Ukraine Green Growth Initiative), wzrośnie do co najmniej 100 mld dolarów.

W oświadczeniu Forrestów zacytowano słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który zapowiedział, że odbudowa Ukrainy jest szansą na usunięcie z przestrzeni publicznej "komunistycznego, rosyjskiego" budownictwa.

"Wykorzystamy fakt, że to, co zniszczyli Rosjanie może być z łatwością zastąpione przez najnowszą, najnowocześniejszą zieloną i cyfrową infrastrukturę" - skomentował Zełenski.

Forrest, założyciel grupy Fortescue, czwartego co do wielkości producenta rud żelaza na świecie, powiedział, że konsultacje w sprawie funduszu, który pomoże w odbudowie Ukrainy i jej "wejściu w złotą erę", trwały od marca. Był w nie zaangażowany m.in. premier Australii Anthony Albanese, prezydent USA Joe Biden i były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Sam biznesmen spędził w Kijowie około tygodnia w czerwcu, został przyjęty przez prezydenta Zełenskiego.

Reklama

"Zamiast po prostu zastępować przeszłość, zbudujemy nową przyszłość" - oświadczył Forrest.

W tym tygodniu Rosja nasiliła ataki rakietowe na Ukrainę, obierając za cel miasta i wsie oraz infrastrukturę energetyczną. Kijów uznał te ataki za najcięższą falę uderzeń rakietowych w ciągu niemal dziewięciu miesięcy trwania wojny.

kjm/ mal/