"Patrioty ratują życie, podobnie jak systemy obrony powietrznej jak IRIS-T i NASAMS, które ta grupa również dostarczyła. Pomogliśmy Ukrainie bronić nieba i nie przestaniemy. Rosji nie udało się zdominować ukraińskiej przestrzeni powietrznej i dlatego zdolności obrony powietrznej ponownie będą głównym tematem dzisiejszych dyskusji" - powiedział Austin, otwierając 12. spotkanie ministrów obrony ponad 50 państw wspierających Ukrainę.

Dodał, że obrona powietrzna jest obecnie najważniejszym priorytetem.

Szef Pentagonu podsumował, że dotychczas członkowie grupy zainaugurowanej w bazie Ramstein w ubiegłym roku przekazali Ukrainie broń o wartości niemal 65 mld dolarów, zwracając uwagę m.in. na niedawno ogłoszone duże pakiety pomocy ze strony Niemiec i Danii. Dodał, że zarówno one, jak i zapowiedź szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16, które ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach, są dowodem na zaangażowanie sojuszników w budowę długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy.

Austin podkreślił, że w tym celu państwa muszą "sięgać głębiej" i znajdywać kreatywne rozwiązania, by zwiększyć produkcję swoich przemysłów zbrojeniowych.

Reklama

"Będziemy wspierać wolną i suwerenną Ukrainę tak długo, jak trzeba" - zakończył minister obrony USA.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)