Reznikow: Niemożliwe stało się możliwym: Myśliwce F-16 będą chroniły ukraińskie niebo

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
19 sierpnia 2023, 09:28
Duński samolot F-16
Duński samolot F-16/Shutterstock
Zgoda USA na przekazanie Ukrainie przez Danię i Holandię myśliwców F-16 po tym, gdy skończy się szkolenie ukraińskich pilotów to wspaniała wiadomość, która pokazuje, że niemożliwe stało się możliwym, a zwycięstwo nad Rosją jest pewne - przekazał w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Ukraina udowodniła, że to co niemożliwe jest w rzeczywistości możliwe. Nasza armia dowiodła jak szybko uczą się jej żołnierze. Niedługo pokażemy, że zwycięstwo Ukrainy jest pewne" - napisał Reznikow na platformie X, dawnym Twitterze (https://tinyurl.com/4r873c3w).

Dziękuję naszym partnerom i przyjaciołom w USA, Holandii i Danii; kroczymy ku zwycięstwu - dodał ukraiński minister.

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, potwierdził w piątek, że władze amerykańskie poprą przekazanie F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię. W czwartek agencja Reutera poinformowała o liście amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do szefów dyplomacji Danii i Holandii. Blinken zapewnił w nim o poparciu przekazania maszyn Kijowowi po zakończeniu szkolenia ukraińskich pilotów i przyspieszeniu zatwierdzających je procedur.

Jedenaście państw NATO, w tym Polska, powołało w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16. Inicjatywie przewodzą Holandia i Dania. 

adj/ ap/

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj