Ekwador nie wyśle żadnych materiałów wojskowych do kraju, który uczestniczy w międzynarodowym konflikcie zbrojnym” – powiedziała Sommerfeld.

Poradzieckie uzbrojenie za amerykańską broń

W ubiegłym miesiącu prezydent Daniel Noboa ogłosił, że jego rząd zgodził się wysłać wyprodukowane w ZSRR uzbrojenie, które – jak ocenił – stało się „złomem”, do Stanów Zjednoczonych. W zamian Ekwador miał otrzymać nową broń z USA, wartą około 200 mln dolarów.

Reklama

Według agencji AFP Ekwador planował wysłanie do USA sześciu śmigłowców, wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu oraz systemów obrony przeciwlotniczej. Waszyngton chciał z kolei przekazać tę broń atakowanej przez Rosję Ukrainie.

Rosja zakazuje importu "ekwadorskiego złota"

Władze Rosji krytykowały tę decyzję i wkrótce po jej ogłoszeniu wprowadziły embargo na import bananów od pięciu ekwadorskich eksporterów oraz ograniczenia importu ekwadorskich kwiatów, uzasadniając to kwestiami fitosanitarnymi.

W piątek minister handlu Ekwadoru Sonsoles Garcia ogłosiła na platformie X, że zakaz importu bananów został zniesiony. Szefowa MSZ Gabriela Sommerfeld zapewniała jednak, że embargo nie było związane z planami przekazania broni USA, a docelowo Ukrainie.

Banany zgody

Ekwador jest największym eksporterem bananów na świecie, a Rosja była w 2022 roku największym importerem tych owoców z Ekwadoru – wynika z danych przytaczanych przez agencję Reutera. Według portalu Primicias w 2023 roku do Rosji trafiło 21 proc. bananów wyekspediowanych z Ekwadoru.

anb/ sp/