Sondaż: Problemy w stosunkach międzynarodowych oczami Ukraińców

Inne negatywne procesy zewnętrzne najczęściej wskazywane przez uczestników sondażu to wewnętrzny spór w Stanach Zjednoczonych oraz wroga Ukrainie polityka rządu Węgier - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Respondenci oceniali wagę tych zagadnień na pięciostopniowej skali, w której "1" oznaczało brak wpływu, a "5" - wpływ bardzo silny. Problemy w stosunkach z Polską respondenci ocenili na 4,5, amerykański spór polityczny (prawe skrzydło partii republikańskiej sprzeciwia się kontynuacji pomocy dla Kijowa) - na 4,4, a politykę zagraniczną Węgier, sprzeciwiających się integracji europejskiej Ukrainy - na 4,3.

Reklama

Mniej głosów padło na zmęczenie Europy wojną Rosji przeciwko Ukrainie (4,2), zaostrzenie konfrontacji państw demokratycznych z obozem autorytarnym (4) i hybrydową agresję Moskwy wobec Mołdawii (3,9). Jeszcze mniejszą wagę badani przypisali konfliktowi na Bliskim Wschodzie i konfrontacji amerykańsko-chińskiej (oba uzyskały po 3,7 punktu).

Stosunek Ukraińców do innych krajów - spadek sympatii do Polski

Centrum Razumkowa przeanalizowało również nastawienie mieszkańców Ukrainy do poszczególnych państw. Najlepiej ocenione zostały Kanada i Łotwa (w obu przypadkach 93 proc. reakcji pozytywnych), Wielka Brytania, Litwa, Francja (wszystkie te kraje po 92 proc.) i Estonia (91 proc.). Polskę oceniło pozytywnie tylko 58 proc. respondentów - mniej, niż np. Mołdawię (77 proc.) i Słowację (70 proc.).

Ośrodek zauważył, że Polskę postrzega obecnie pozytywnie znacznie mniej Ukraińców, niż np. w sierpniu 2023 roku (94 proc.) i styczniu br. (86 proc.), gdy realizowano podobne badania.

Metodologia i zakres przeprowadzonego sondażu na Ukrainie

Ankietę przeprowadzono w dniach 21-27 marca br. na reprezentatywnej próbie 2020 pełnoletnich osób mieszkających na terytoriach kontrolowanych przez rząd Ukrainy, na których nie toczą się działania wojenne. (PAP)