Szef państwa ogłosił decyzję o wydłużeniu urlopów ojcowskich podczas wizyty w ośrodku ochrony matek i dzieci w Longjumeau w departamencie Essonne niedaleko Paryża.

Macron w nagraniu opublikowanym na Instagramie oświadczył, że dłuższy urlop ojcowski to „środek na rzecz równości kobiet i mężczyzn”. „Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie ma powodu, aby tylko matka się nim opiekowała. Ważne jest, aby w parze oboje rodzice opiekowali się potomstwem (...) dla większej równości w podziale zadań” – podkreślił.

Nowe prawo wejdzie w życie w lipcu 2021 r. Obecnie urlop ojcowski wynosi we Francji dwa tygodnie i jest dobrowolny.

Reklama

Pałac Elizejski poinformował, że trzy pierwsze dni urlopu będą opłacane przez pracodawcę, a pozostałe 25 dni będzie finansowane przez ubezpieczenie społeczne.

Pracodawcy wskazują, że zapowiadane rozwiązanie podwaja koszt urlopów dla budżetu państwa, obecnie wynoszący około 500 mln euro.

We Francji z urlopów ojcowskich korzysta obecnie około 67 proc. ojców - 80 proc. spośród zatrudnionych na czas nieokreślony i mniej niż 60 proc. spośród zatrudnionych na czas określony.

Projekt ustawy przewiduje karę w wysokości 7500 euro dla przedsiębiorstw, które będą utrudniać ojcom wykorzystanie urlopu na dziecko.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)