Szefowie państw i rządów na nadzwyczajnym posiedzeniu w Brukseli mają przeprowadzić w czwartek dyskusję strategiczną na temat stosunków z Turcją. Nie najlepsze w minionych latach relacje jeszcze się pogorszyły w ostatnich miesiącach w związku z prowadzonymi przez Ankarę poszukiwaniami węglowodorów na spornych wodach Morza Śródziemnego.

"Jestem przekonana, że Rada Europejska ponownie wyrazi pełną solidarność z Grecją i Cyprem" - powiedziała dziennikarzom w Brukseli przewodnicząca Komisji.

Jak zapewniała, UE chce deeskalacji i konstruktywnych relacji, ale ma też do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Cypr domaga się sankcji wobec Turcji, ale nie ma to zgody innych państw członkowskich, które chciałyby załagodzenia napięć z Ankarą.

Turcja prowadzi odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż ropy i gazu u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru w imieniu samozwańczej Republiki Tureckiej Cypru Północnego.

Uznawane na arenie międzynarodowej władze Cypru, które również zgłaszają roszczenia do tych wód, uważają te wiercenia za nielegalne, ale Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami. Również rząd Grecji traktuje te tureckie działania jako naruszenie suwerenności Cypru.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)