„Wspieramy Ukrainę w jej obronie i dajemy jej perspektywę na przyszłość” – powiedział Scholz na podsumowanie trzydniowego szczytu G7 w Bawarii, podkreślając, że tegoroczne spotkanie odbyło się „w bardzo szczególnym czasie”.

Jak dodał, spotkanie przywódców Niemiec, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Japonii udowodniło „jedność i determinację w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji”.

Reklama

„Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą od 125 dni. Jako grupa silnych gospodarczo demokracji kraje G7 potępiają tę bezlitosną wojnę. Atak rakietowy na centrum handlowe w ukraińskim mieście Krzemieńczuk w poniedziałek, w którym zabitych lub rannych zostało wiele osób, jest kolejnym dowodem na to, że prezydent Rosji Władimir Putin kontynuuje brutalną agresję wobec ludności (ukraińskiej - PAP)” – podkreślił Scholz.

Kwestii powojennej odbudowy Ukrainy powinna być poświęcona specjalna konferencja - zaznaczył szef niemieckiego rządu. Odbudowa kraju po ogromnych zniszczeniach to „gigantyczne zadanie, wymagające wysiłku przez wiele lat” – dodał. Plany wspólnego przygotowania takiego spotkania potwierdziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – poinformował Scholz.

mszu/ akl/