Decyzja jest odpowiedzią na agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie i na praktykowane przez Rosję wydawanie rosyjskich paszportów międzynarodowych mieszkańcom okupowanych regionów. Jest to także konsekwencją jednostronnej decyzji Rosji z 2008 r. o uznaniu niepodległości terytoriów należących do Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.

Rosyjskie dokumenty podróżne, które zostały wydane w okupowanych przez Rosję obwodach Ukrainy lub na terytoriach separatystycznych w Gruzji albo które zostały wystawione mieszkańcom tych obwodów lub terytoriów, nie będą uznawane za ważne dokumenty podróży, które pozwalają ubiegać się o wizę lub przekroczyć granice strefy Schengen.

Państwa UE nie uznają już lub przygotowują się do nieuznawania rosyjskich dokumentów podróżnych wydanych we wspomnianych regionach.

Na podstawie mandatu prezydencja może rozpocząć rozmowy z Parlamentem Europejskim.

Reklama

Od czasu bezprawnej aneksji Krymu w marcu 2014 r. Rosja wydaje jego mieszkańcom rosyjskie paszporty międzynarodowe. W kwietniu 2019 r. praktyką tą zostały objęte niekontrolowane przez ukraiński rząd obszary w obwodach donieckim i ługańskim, a następnie w lipcu 2022 r. – okupowane obwody chersoński i zaporoski. Systematyczne wydawanie rosyjskich paszportów w okupowanych obwodach jest kolejnym naruszeniem prawa międzynarodowego oraz integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.

UE wielokrotnie z całą mocą potępiała agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyrażała pełną solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Państwa UE zdecydowanie odrzuciły i jednoznacznie potępiły bezprawne zaanektowanie przez Rosję ukraińskich obwodów i terytoriów oraz uznanie przez Rosję niepodległości terytoriów należących do Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.

W reakcji na zaanektowanie przez Rosję Krymu i na niedawny rozwój wydarzeń w związku z rosyjską wojną przeciwko Ukrainie wprowadzonych zostało kilka pakietów sankcji indywidualnych i gospodarczych. UE całkowicie zawiesiła też umowę o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ mal/