Na obrady zgromadzenia, które rozpoczną się w czwartek w stolicy Austrii, zaproszona została delegacja rosyjska. Nie wezmą w nich natomiast udziału przedstawiciele Litwy i Ukrainy. Jak poinformowała szefowa delegacji litewskiego Sejmu, posłanka partii konserwatywnej Vilija Aleknaite-Abramikiene, z powodu udziału delegacji Rosji Litwa zbojkotuje obrady. Wcześniej również ukraińska parlamentarzystka Jewhenija Krawczuk zapowiedziała, że jej kraj - z powodu udziału delegacji Rosji - zbojkotuje obrady ZP OBWE.

PAP zapytała szefową delegacji Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE, czy Polska również zbojkotuje obrady w Wiedniu. Barbara Bartuś przekazała, że Polska nie bojkotuje spotkania i będzie w nim uczestniczyć.

"Już od dawna wiadomo, jaką decyzję podjęła Litwa (...) i taka jest decyzja litewskiej delegacji. Natomiast zgodnie z sugestią i prośbą przewodniczącej ZP OBWE Margarety Cederfelt, ale też przy takim samym stanowisku Stanów Zjednoczonych - że nie możemy zostawić stołu w OBWE dla Rosji, jesteśmy w Wiedniu, jesteśmy pełną delegacją" - powiedziała Bartuś. "W moim wystąpieniu będę podkreślać, że jesteśmy po to, żeby wprowadzać takie procedury, żeby Rosję wykluczyć jako całość delegacji, zawiesić w prawach i chcemy o tym mówić" - dodała.

Zapowiedziała ponadto, że polska delegacja spotka się w Wiedniu z delegacją ukraińską, która - jak wyjaśniła Bartuś - będzie w stolicy Austrii, ale nie usiądzie do stołu obrad. "Będę na spotkaniu, które organizuje delegacja amerykańska z delegacją ukraińską, będziemy rozmawiać, bo nie możemy jednak zostawiać OBWE, a jedynie poprzez tę organizację głośno mówić o tym, co robi Rosja" - podkreśliła polska parlamentarzystka.

Reklama

Zaznaczyła, że zmiany w regulaminie ZP OBWE dotyczące zawieszenia Rosji w prawach członka są już przygotowane, ale nie udało się ich wdrożyć podczas obrad Zgromadzenia w Warszawie w listopadzie ub. roku. "Ale my tego nie zostawiamy, chcemy rozmowy na ten temat kontynuować, aby OBWE nie została sparaliżowana przez działania rosyjskie" - zapewniła Bartuś.

Poinformowała, że polska delegacja będzie przygotowywać różne demonstracje. "W tym zamierzamy w momencie ewentualnego zabierania głosu przez Rosjan, wychodzić ostentacyjnie z sali" - zapowiedziała Bartuś.

Dodała, że polska delegacja przywiezie ze sobą też miniatury flag ukraińskich.

Zimowa sesja ZP OBWE odbędzie się w czasie, gdy mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Rocznica ta będzie tematem obrad Zgromadzenia, przy czym brać w nich udział będą przedstawiciele Rosji. W delegacji rosyjskiej znajduje się 15 parlamentarzystów objętych sankcjami Unii Europejskiej, w tym Piotr Tołstoj, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

autor: Karol Kostrzewa