Minister podał, że KE wesprze finansowo umocnienie 110 kilometrów granicy z Turcją, która w ocenie bułgarskich władz jest praktycznie otwarta i codziennie przechodzą tam dziesiątki migrantów. Zostaną przekazane środki finansowe na zwiększenie liczby funkcjonariuszy policji granicznej, która w ostatnich 10 latach została zredukowana o 2 tys. etatów. Bułgaria otrzyma również środki na nowe pojazdy terenowe.

Zatrzymywanie nielegalnych migrantów jest warunkiem odkładanego od ponad 10 lat członkostwa Bułgarii w strefie Schengen - przypomniał. Według policji granicznej od Nowego Roku liczba nielegalnych przekroczeń granicy wzrosła o 50 proc.

Jednocześnie minister obrony Dymitar Stojanow powiedział, że liczba wojskowych na granicy, obecnie wynosząca 240 osób, zostanie zwiększona, lecz nie podał konkretów.

W ostatnich dniach policja drogowa praktycznie codziennie zatrzymuje co najmniej kilka pojazdów z nielegalnymi migrantami. 10 dni temu w opuszczonej ciężarówce znaleziono 18 uduszonych migrantów, w niedzielę w wypadku zginął kolejny. Zauważalna jest tendencja przewożenia coraz liczniejszych grup - po 40-50 osób.

Reklama

Ewgenia Manołowa