„Naszym pierwszym celem jest zagwarantowanie mieszkań wszystkim Francuzom” – wyjaśniła premier podczas konferencji w Maison de l'architecture w Paryżu.

Przedłużona pożyczka

Aby pomóc gospodarstwom domowym w zakupie mieszkania w sytuacji rosnących stóp procentowych, pożyczka zerowa, która miała wygasnąć z końcem 2023 roku, zostanie przedłużona do 2027roku, ponieważ „szybkość wzrostu stóp powoduje duży szok” - stwierdziła Borne.

Reklama

Rząd zamierza także przedłużyć do końca 2023 roku ustalanie maksymalnej stawki, zgodnie z którą banki mogą pożyczać pieniądze, aby stawka ta nie „stała się blokadą” – poinformowała premier.

Mieszkanie bez gruntu

Władze zamierzają też upowszechnić tzw. solidarną dzierżawę nieruchomości, która umożliwi nabywanie mieszkań bez posiadania gruntu. To rozwiązanie, które testowane jest już w Paryżu, pozwala na obniżenie ceny zakupu. Rząd chce również zwiększyć liczbę mieszkań na tzw. wynajem pośredni, wspierany przez państwo oraz mieszkań socjalnych.

Borne zapewniła, że rząd planuje zwiększyć budżet funduszu nieużytków, aby przekształcać opuszczone budynki komercyjne w mieszkania. W propozycjach rządowych znalazły się również działania mające na celu przyspieszenie termomodernizacji budynków.

Co z kredytami hipotecznymi?

Jednym z obecnych czynników ograniczających zakup mieszkań jest szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, z 1,06 proc. w grudniu 2021 roku do 3,28 proc. w maju 2023 roku - komentuje sytuację na rynku mieszkań dziennik "Le Monde".

„Jest 2,4 mln próśb o mieszkania socjalne, potrzebujemy pomocy, aby je wybudować!” - apeluje do rządu prezes Społecznego Związku Mieszkalnictwa Emmanuelle Cosse. Rząd przedkłada rozwiązania techniczne nad działania szokowe, wywołując rozczarowanie wśród specjalistów z branży – ocenia plan rządu stacja Franceinfo.

Z Paryża Katarzyna Stańko