Gdzie obejrzeć transmisję?

Transmisja oświadczeń po spotkaniu premiera Donalda Tuska, szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz premiera Belgii Alexandra De Croo będzie dostępna m.in. na profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na platformie X (dawniej Twitter).

KPO dla Polski

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele instytucji europejskich ogłoszą jutro, że Polska ma odblokowane środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), informował w czwartek premier Donald Tusk.

"Wszystko na to wskazuje, że jutro dowiemy się, iż wreszcie, po latach zwłoki i po tygodniach niezwykle intensywnej pracy - głównie pana ministra [sprawiedliwości Adama] Bodnara - usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma wreszcie odblokowane środki z KPO" - powiedział Tusk w Sejmie.

Ile środków możemy otrzymać?

W połowie lutego minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że prawdopodobieństwo, iż pieniądze z KPO i funduszy strukturalnych trafią do Polski w tym półroczu, wynosi 95 proc. Podkreśliła też, że pełne wydatkowanie środków z KPO będzie trudne, "bo czasu mamy niewiele".

KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,3 mld euro (113,3 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (154,8 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

(ISBnews)