Oczekuje się, że będzie to ostatnia podróż zagraniczna Pompeo jako szefa dyplomacji administracji ustępującego prezydenta Donalda Trumpa.

"Nie" - odpowiedział krótko rzecznik KE Peter Stano pytany podczas konferencji prasowej, czy w Brukseli dojdzie do spotkania Amerykanina z przedstawicielami Komisji. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy taka propozycja spotkania w ogóle padła ze strony USA lub UE.

Z informacji PAP wynika, że sekretarz stanu odchodzącej administracji amerykańskiej podczas podróży za ocean nie spotka się również z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Zaplanowane jest za to jego spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Nie przewidziano po nim żadnego punktu prasowego.

Departament Stanu USA podał, że z Pompeo spotka się w Brukseli także wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes.

W poniedziałek wieczorem Pompeo napisał na Twitterze: "Z niecierpliwością czekam na moją nadchodzącą podróż w dniach 13-14 stycznia do Brukseli, aby potwierdzić głębokie i trwałe partnerstwo między USA a Belgią".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)