Według agencji Reutera wniosek o ogłoszenie swej upadłości NRA złożyło w federalnym sądzie w Dallas. Stowarzyszenie zapowiedziało ponowne rozpoczęcie działalności w Teksasie, by uciec od "skorumpowanego środowiska politycznego i regulacyjnego" w Nowym Jorku, gdzie wcześniej było zarejestrowane.

"Teksas ceni wkład NRA w życie publiczne, szanuje naszych przestrzegających prawa członków i łączy się z nami jako partner w obronie konstytucyjnie zagwarantowanej wolności. (…) Szukamy ochrony przed urzędnikami z Nowego Jorku, którzy nielegalnie nadużywali swych uprawnień" – napisał w liście do osób zrzeszonych w stowarzyszeniu dyrektor generalny NRA Wayne LaPierre.

W sierpniu prokurator James oskarżyła tegoż LaPierre'a i innych liderów NPR o nadużycia i złe zarządzanie funduszami. Argumentowała, że działalność stowarzyszenia naruszała przepisy stanowe dotyczące organizacji non-profit. Uzasadniała, że zarejestrowanie NRA jako zrzeszenia o celach niezarobkowych w Nowym Jorku uprawnia ją, jako prokurator, do podjęcia kroków zmierzających do rozwiązania stowarzyszenia.

Związana z Partią Demokratyczną prokurator zarzuca przedstawicielom NRA wydawanie milionów dolarów na prowadzenie luksusowego stylu życia, w tym - wakacji i prywatnych odrzutowców, oraz płacenie za milczenie i lojalność byłych pracowników. W ciągu trzech lat kosztowało to stowarzyszenie 64 miliony dolarów.

Reklama

"Status finansowy NRA w końcu zrównał się z jego poziomem moralnym: jest dziś podwójnym bankrutem. Nie pozwolimy NRA na użycie tego ani żadnego innej taktycznego wybiegu dla uniknięcia odpowiedzialności prawnej i prokuratorskiego nadzoru mojego biura" - przekonywała w piątek James.

Z kolei stowarzyszenie w swoim oświadczeniu zapowiedziało, że nie będzie natychmiastowych zmian w jego działalności ani w zatrudnieniu. Zapewniło o woli kontynuowania obrony konstytucyjnych praw swoich członków zgodnie z drugą poprawką do konstytucji, która gwarantuje prawo do posiadania i noszenia broni. Podkreśliło też, że informacje o tym, iż NRA nie jest wypłacalne, nie mają oparcia w faktach. Stowarzyszenie jest "tak silne finansowo, jak było przez całe lata" - oświadczył LaPierre.

Stowarzyszenie NRA złożyło też kontrpozew w sądzie federalnym w Albany w stanie Nowy Jork. Oskarżyło prokurator James m.in. o naruszenie praw NRA do wolności słowa oraz próbę wydania "korporacyjnego wyroku śmierci" na tę organizację.

Jak informuje Reuters 16 republikańskich prokuratorów generalnych złożyło dokumenty popierające NRA. Agencja przewiduje, że piątkowe posunięcie z niewypłacalnością w tle prawdopodobnie wstrzyma proces w Nowym Jorku, a ponowna rejestracja w Teksasie uniemożliwi prokurator James próbę rozwiązania tego stowarzyszenia.