"Mamy nadzieję, że w tych rozmowach nada Pan priorytet sposobom, w jaki Stany Zjednoczone i Rosja mogą współpracować w celu zmniejszenia napięć w obszarach spornych i współpracować w obszarach o znaczeniu globalnym" - napisała przewodnicząca Klubu Progresywnego w Kongresie (CPC), Demokratka Pramila Jayapal i 14 innych osób. - USA i Rosja łącznie posiadają ponad 90 proc. głowic nuklearnych na świecie. Uważamy, że konflikt zbrojny między Rosją a Stanami Zjednoczonymi byłby katastrofą dla obu krajów, dla Europy, naszych sojuszników i dla świata".

Axios zwraca uwagę, że Partia Demokratyczna, w tym wielu jej członków ze skrzydła progresywnego, w okresie rządów poprzedniego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa optowała za bardziej asertywnym podejściem wobec Rosji.

Demokraci krytykowali Trumpa za to, że nie rozprawił się ostrzej z prezydentem Putinem. List CPC wskazuje, że niektórzy Demokraci chcą powrócić do polityki zagranicznej, która ma na celu zaangażowanie z Rosją, a nie antagonizowanie Rosji.

Portal przypomina, że podczas kampanii w 2012 r. prezydent Barack Obama drwił ze swojego przeciwnika, obecnie republikańskiego senatora Mitta Romneya, za twierdzenie, że Rosja stanowi poważne zagrożenie dla Ameryki. Podczas prezydentury Trumpa wielu Demokratów, w tym była sekretarz stanu Madeleine Albright, przeprosiło Romneya - wskazuje Axios. (PAP)

Reklama