"Jestem głęboko zawiedziony, że Sejm przegłosował ustawę medialną Lex-TVN, która - jeśli zostanie wdrożona - dodatkowo zaszkodzi wolności słowa w Polsce i wyśle amerykańskim inwestorom zniechęcający sygnał" - napisał polityk Demokratów na Twitterze.

Wcześniej w poniedziałek swoje zaniepokojenie ustawą - ponownie - wyraził amerykański Departament Stanu. Rzecznik resortu zachęcił też prezydenta Andrzeja Dudę, by postąpił zgodnie ze swoimi poprzednimi zapowiedziami, sugerującymi zawetowanie ustawy.

Reklama

Meeks jest kolejnym amerykańskim parlamentarzystą, który zabrał głos w tej sprawie. Jeszcze w piątek wspólne oświadczenie wydali szefowa senackiej podkomisji spraw zagranicznych ds. Europy Demokratka Jeanne Shaheen oraz najwyższy rangą Republikanin w komisji Jim Risch.

W miniony piątek Sejm wypowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, mającą na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Tak skonstruowane przepisy uniemożliwiają amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN. Wcześniej w piątek uchwałą Senatu dość niespodziewanie - przy sprzeciwie opozycji - zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.(PAP)