Biden powiedział, że informacje zebrane przez CIA ujawniły plany Putina i pozwoliły Waszyngtonowi ostrzec inne kraje przed wojną.

„To dzięki niesamowitej pracy naszych specjalistów wywiadu byliśmy w stanie uprzedzić świat, o tym co Władimir Putin planuje w Ukrainie” – stwierdził prezydent.

Przed rosyjską inwazją 24 lutego, kiedy Rosja zgromadziła ponad 100 000 żołnierzy na granicy z Ukrainą, Putin wielokrotnie oskarżał Stany Zjednoczone i inne mocarstwa zachodnie o celowe tworzenie scenariusza wciągnięcia Moskwy do wojny.

Przemówienie Bidena, pisze Reuters, było wyraźnym kontrastem do przemówienia byłego prezydenta Donalda Trumpa, który wygłosił swoje pierwsze przemówienie jako prezydent w siedzibie CIA, gdzie krytykował media i swoich przeciwników politycznych przed „ścianą gwiazd”, upamiętniającą dziesiątki agentów CIA którzy zginęli na służbie.

Reklama

Biden zauważył, że w tym roku na ścianie zostały dodane dwie gwiazdki. „Wasze zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie są niezwykle ważne dla mnie i dla waszego przywództwa w CIA” – powiedział Biden, nawiązując do zespołu Havana, serii anomalnych incydentów zdrowotnych, które dotknęły około 200 amerykańskich dyplomatów i oficerów wywiadu na całym świecie.

wr/