Sekretarz obrony Lloyd Austin, który został w niedzielę przewieziony do szpitala, przekazał obowiązki swojej zastępczyni Kathleen Hicks - poinformował sekretarz prasowy Pentagonu gen. Pat Ryder. Austin miał w najbliższych dniach wziąć udział w ważnych spotkaniach.

Ryder przekazał wcześniej, że Austin został w niedzielę przewieziony do szpitala wojskowego im. Waltera Reeda w Waszyngtonie "w związku z objawami sugerującymi nagły problem z pęcherzem moczowym".

U 70-letniego Austina zdiagnozowano wcześniej raka prostaty, co spowodowało konieczność jego hospitalizacji w grudniu i styczniu oraz zabiegu operacyjnego.

Reklama

Austin był krytykowany przez wielu kongresmenów, zarówno demokratycznych jak i republikańskich, za niepoinformowanie o swojej sytuacji czołowych osobistości w administracji, w tym prezydenta Bidena. Donald Trump domagał się nawet jego dymisji.

Sprawa okazała się kłopotliwa politycznie dla Bidena. Austin przeprosił za nią w wywiadzie telewizyjnym.

W najbliższy wtorek Austin miał odlecieć do Brukseli na spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy, a później miał wziąć udział w okresowym spotkaniu ministrów obrony krajów NATO.