Blinken zapowiada rewizję stosunków z Tibilisi

"Rozpocząłem dzisiaj analizę całokształtu dwustronnej współpracy Stanów Zjednoczonych z Gruzją" - głosi komunikat Blinkena opublikowany przez Departament Stanu.

"Spodziewamy się, że przywódcy Gruzji ponownie rozważą projekt tej ustawy i podejmą działania zmierzające do umocnienia aspiracji demokratycznych i euroatlantyckich ich kraju" - dodał. Blinken potępił "represyjne praktyki mające na celu zdławienie uprawnionych form protestu i fundamentalnych swobód".

Zapowiedział też wprowadzenie restrykcji wizowych dla osób uznanych za odpowiedzialne za "dławienie demokracji" w Gruzji.

Reklama

Sytuacja w Gruzji

Od ponad miesiąca w Gruzji trwają masowe protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, nazywaną także ustawą o agentach lub ustawą rosyjską. Według krytyków umożliwi ona władzom zniszczenie społeczeństwa obywatelskiego i stoczenie się w autorytaryzm w stylu rosyjskim.

W ub. sobotę prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała kontrowersyjną ustawę. Partia rządząca ma jednak wystarczającą liczbę głosów, by odrzucić prezydenckie weto.(PAP)