"W lipcu na Lotnisku Chopina przywitaliśmy milionowego pasażera odprawionego w ciągu jednego miesiąca. Jest to najwyższy miesięczny wynik od czasu rozpoczęcia pandemii. To również ważne wydarzenie i wyraźny znak, że ruch pasażerski dynamicznie wzrasta" - przekazał port w piątkowej informacji prasowej.

Z danych lotniska wynika, że w lipcu port obsłużył 1,040 mln pasażerów. To o ponad 62 proc. więcej niż w czerwcu br. i o ponad 134 proc. więcej niż w lipcu ubiegłego roku. Jak dodano, przez ostatni weekend ubiegłego miesiąca stołeczny port obsłużył 122 tys. podróżnych.

"Mimo że według statystyk Lotnisko Chopina wciąż obsługuje nieco ponad połowę ruchu z analogicznego okresu w 2019 roku, to tak znacząca poprawa napawa optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się również w sierpniu" - ocenił port.

Z informacji lotniska wynika, że od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt (110 tys. pasażerów). Jednak w samym lipcu wyprzedził go Paryż z ruchem 29 tys. pasażerów wobec 24 tys. pasażerów podróżujących z i do Frankfurtu. Wśród pozostałych najpopularniejszych lipcowych połączeń regularnych znalazły się Kijów i Amsterdam. Najpopularniejszymi kierunkami nierozkładowymi w lipcu tego roku były Antalya w Turcji, a także Rodos, Zakynthos i Heraklion w Grecji.

Reklama

"Warto podkreślić, że Antalya, znajdująca się na samym szczycie kierunków wakacyjnych, jest również najpopularniejszym kierunkiem lipca w ogóle, z ruchem ponad 45 tys. pasażerów przewiezionych przez ośmiu przewoźników" - podano.

Jak poinformowało warszawskie lotnisko, od stycznia do lipca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – z tych połączeń skorzystało 55 proc. pasażerów w tym okresie.

"Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje prawie 65 proc. wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizz Air i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80 proc. wszystkich operacji pasażerskich"- napisano.

Wśród przewoźników nierozkładowych na drugim miejscu po Enter Air znajduje się Smartwings.

Lotnisko podało, że w minionym miesiącu wzrosły przewozy cargo (ponad 8,7 tys. ton). W okresie od stycznia do lipca br. na pokładach statków powietrznych przetransportowano ponad 52,4 tys. ton ładunków, co oznacza, że cargo niemal wyrównuje wyniki z rekordowego 2019 r., gdzie w analogicznym okresie wyniosło 53,4 tys. ton.

Port przypomniał, że w lipcu Wizz Air, jako drugi przewoźnik po PLL LOT, zaczął latać na trasach regularnych do Olbii we Włoszech i chorwackiego Dubrownika.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Zarządza nim Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W 2020 roku port obsłużył 5,482 mln pasażerów, co dało spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mk/