Środki na zobowiązania unijnego budżetu wyniosą na 2015 rok 142,1 mld euro, a na płatności – 145,6 mld euro. Zobowiązania zostaną zatem zwiększone o 2,1 proc., a płatności o 1,4 proc. Odpowiada to szacowanemu na 2015 rok poziomowi inflacji.

Zobowiązania budżetowe to środki, które z uwagi na rozłożenie programów finansowych na wiele lat będą rozliczane w przyszłości, a płatności są realnymi transferami z budżetu UE do pastw członkowskich.

Ok. 40 proc. płatności wykorzystane będzie na finansowanie projektów z okresu finansowego 2007-2013. Zobowiązania w 60 proc. zasilą programy wspierające badania naukowe, innowacyjność, młodzież i przedsiębiorstwa.

>>> Polecamy: Ile zarabiają urzędnicy z Komisji Europejskiej?

Reklama

Wydatki na pobudzenie wzrostu gospodarczego będą o 29,5 proc. większe niż w roku 2014 – zawierają się w tym między innymi wydatki na sieci energetyczne i transportowe oraz środki na wspomaganie zatrudnienia osób młodych. Zwiększone zostaną też środki przeznaczane na ochronę zdrowia Europejczyków i ochronę konsumentów (o 20 proc.)oraz na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (o 140 proc.).

Koszty funkcjonowania UE będą wynosiły ok 4,8 proc. całego budżetu, co stanowi wzrost o 1,6 proc., również odpowiadający przewidywanej stopie inflacji. Jednocześnie Komisja Europejska proponuje obniżenie o 1 proc. liczebności swojego personelu.

Na tę propozycję KE będą musiały przystać państwa członkowskie, a następnie swoje stanowisko zajmie Parlament Europejski. Ostateczny kształt budżetu zostanie uzgodniony podczas trójstronnych negocjacji.

>>> Wczoraj zostały przedstawione założenia budżetowe Polski na 2015 rok. Zobacz, co zawierają.

ikona lupy />
Udział w wydatkach. Płatności: 142,1 mld euro / Media