statystyki

MON: Do połowy września poznamy plan modernizacji polskich sił zbrojnych

5 września 2016, 13:25 | Aktualizacja: 05.09.2016, 13:27
Źródło:PAP
Komandosi jednostki specjalnej

Komandosi jednostki specjalnejźródło: Wikimedia Commons

Do połowy września zostanie przedstawiony plan modernizacji technicznej sił zbrojnych - zapowiedział w poniedziałek wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Reklama

Reklama

Na konferencji prasowej w Warszawie, w przeddzień kieleckich targów zbrojeniowych, Kownacki przypomniał, że został zobowiązany, by szczegółowy projekt planu modernizacji technicznej na lata 2017-22 przedłożyć do 15 września, i zapewnił, że termin zostanie dotrzymany. Dodał, że plan „de facto już jest”, czeka na ostateczną akceptację ministra Antoniego Macierewicza.

Nawiązując do wysuniętego pod koniec sierpnia przez PO żądania przedstawienia polityki kadrowej w Polskiej Grupy Zbrojeniowej i tworzących ją spółkach, Kownacki powiedział, że zmiany personalne nastąpiły po wielu miesiącach i jeżeli zostały dokonane, to z powodów merytorycznych.

„Daliśmy wszystkim spółkom, wszystkim zarządom czas na wykazanie planu działań” – zapewnił prezes PGZ Arkadiusz Siwko. Jak powiedział, w niektórych przypadkach interwencja była konieczna tak jak w Hucie Stalowa Wola, na która Inspektorat Uzbrojenia MON z powodu opóźnień w dostawach nałożył w tym roku kary umowne na ponad 45 mln zł., co spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania spółki w najbliższych latach. „Nie mogliśmy nie reagować” – dodał Siwko.

Pod koniec kwietnia po odprawie kierowniczej kadry wojska i MON Macierewicz zapowiedział zmiany w wieloletnim planie modernizacji. Według deklaracji MON z lipca br. priorytetami w obecnym planie mają być Obrona powietrzna, bezpieczeństwo morskie, działania w cyberprzestrzeni, wojska pancerne i zmechanizowane oraz obrona terytorialna. Kownacki, który w MON odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego mówił w lipcu, że wieloletni program modernizacji technicznej wymaga urealnienia; zarzucił poprzednikom z PO i PSL, że nie doszacowali kosztów planu.

>>> Czytaj też: Taka silna gospodarka, a taka słaba waluta

Reklama

Reklama

  • kibic(2016-09-05 14:49) Odpowiedz 41

    Plany są już znane, zmniejszenie kot na modernizację armii, mniejsze zakupy pod dyktando zwącholi i szycie mundurków dla OT. Do tego apele smoleńskie na każdym kroku i coraz więcej medali dla wybranych.

  • byrcyn(2016-09-05 16:54) Odpowiedz 41

    I znowu będą lać wodę, a ja czekam na działanie - do kurki wodnej !

  • ret(2016-09-05 17:02) Odpowiedz 21

    30% kwot pójdzie na ordynariat, klęczniki, izby pamięci i sztandary OT. No i jeszcze trzeba uszyć 50 tysięcy mundurów galowych ala Żołnierz Wyklęty.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze