statystyki

Morawski: Taka silna gospodarka, a taka słaba waluta [OPINIA]

5 września 2016, 07:55 | Aktualizacja: 05.09.2016, 10:31
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Złoty jest słaby. Z tym zgodzą się zapewne nie tylko frankowicze zdobywający coraz to nowe przyczółki w walce politycznej, lecz także wielu ekonomistów. Niedawno Deutsche Bank opublikował analizę, z której wynika, że polska waluta jest drugą najbardziej niedowartościowaną w palecie walut rynków wschodzących, po meksykańskim peso. Dwa pytania, na które chciałbym spróbować odpowiedzieć, to: skąd biorą się takie wnioski? Oraz czy może się to zmienić?

Reklama

Reklama

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

źródło: ShutterStock
Ignacy Morawski

Ignacy Morawski

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Cenę walut determinują popyt i podaż, więc można powiedzieć, że każda cena jest dobra. Mimo to ekonomiści konstruują modele, które pozwalają im ocenić, jaki w teorii powinien być kurs waluty i czy w kursach nie ma jakichś przejściowych anomalii. Z takich prostych modeli wynika, że w kursie złotego takie anomalie mogą być. Chciałbym intuicyjnie przybliżyć logikę, jaka mogła stać za wnioskami Deutsche Banku. Nie znam ich modeli, ale mogę się domyślać, jak wyglądają.

>>> CZYTAJ CAŁY TEKST W DZIENNIKU GAZECIE PRAWNEJ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • OXO(2016-09-05 08:49) Odpowiedz 2948

  Popyt wśród inwestorów nie oddaje przeszłości, tylko oczekiwania na przyzłość. Po prostu : PiS niszczy gospodarkę poprzez praktykowanie populistycznych projektów socjalnych.

 • Emigrant(2016-09-05 09:19) Odpowiedz 2411

  Słaba waluta to w obecnych czasach zbawienie . Inne kraje wydają biliony by osłabić swoją walutę , a efekty mają raczej marne . Jedynie Wielka Brytania może pochwalić się sukcesem w tej dziedzinie , bo nie wydała ani pensa .

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Piotr34(2016-09-05 12:16) Odpowiedz 156

  @emigrant Dokladnie.Pormuje eksport,stopuje import i jeszcze wzmacnia przelicznik na funduszach unijnych.Ale taki @oxo tego nie rozumie choc obok ma artykul ze nastroje wsrod firm sa dobre.

 • abbbb(2016-09-05 21:47) Odpowiedz 46

  Polska ma słabą walutę ponieważ inwestorzy zagraniczni którzy budowali nowe markety, restauracje, itp. zaczęli realizować zyski - sprzedają zarobione złotówki a to osłabia naszą walutę.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Work Buy Consume Die(2016-09-10 09:40) Odpowiedz 00

  Przecież o to chodzi! O pozycji i sile waluty nie decyzuje gospodarka kraju, tylko kilku finansistów na najwyższych szczeblach światowej władzy!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze