Połowa jego członków to panie. Prócz Bożek są to Barbara Sobala i Katarzyna Majewska.

Jak wygląda sytuacja w innych instytucjach? Blisko Handlowego jest Alior Bank. Na siedmiu członków zarządu trzy to kobiety. A po niedawnej rezygnacji ze stanowiska dotychczasowego prezesa Michała Chyczewskiego (formalnie czekał na zatwierdzenie nominacji przez nadzór) kobieta jest również szefem. Na czele zarządu stanęła Katarzyna Sułkowska, która wcześniej nadzorowała obszary operacji i ryzyka. Dwie inne wiceprezes to Urszula Krzyżanowska-Piękoś i Celina Waleśkiewicz.

Niewielka jest także przewaga mężczyzn w siedmioosobowych zarządach ING Banku Śląskiego i Idea Banku. W pierwszym szefem jest Brunon Bartkiewicz, a funkcje wiceprezesów oprócz trzech mężczyzn sprawują Joanna Erdman, Bożena Graczyk i Justyna Kesler. W drugim obowiązki prezesa pełni Tobiasz Bury, ale bank ma też trzy członkinie zarządu. To Małgorzata Szturmowicz, Aneta Skrodzka-Książek i Magdalena Skwarzec.

>>> Czytaj też: PAD wywrze presję na bankowe prowizje

Wśród zarząd największych banków nie brak jednak i takich, w których kobiet nie ma w ogóle albo jest ona bardzo ograniczona. Kierownictwo PKO BP, lidera naszego rynku, składa się wyłącznie z mężczyzn. W ośmioosobowym zarządzie drugiego co do wielkości gracza – Pekao – jest jedna kobieta. Na 12 osób w zarządzie trzeciego pod względem wielkości Banku Zachodniego WBK – również jedna. Ścisły menedżment Banku BGŻ BNP Paribas składa się z dziesięciu mężczyzn i ani jednej kobiety.

Prócz powołania do zarządu Natalii Bożek rada nadzorcza Handlowego zdecydowała też o przedłużeniu umowy z kierującym bankiem od 15 lat Sławomirem Sikorą. To jeden z szefów krajowych banków z najdłuższym stażem. Handlowy chwali się, że różnice w płacach między kobietami i mężczyznami na równorzędnych stanowiskach nie przekraczają tam 2 proc. Szef banku dostał niedawno nagrodę „Male champion of change” w konkursie organizacji Sukces Pisany Szminką, która wspiera i promuje działania kobiet w obszarach nauki, kultury i biznesu.

>>> Czytaj też: Amazon opanuje teraz finanse? Giganci technologiczni wgryzają się w bankowe marże