Szef Facebooka Mark Zuckerberg nie będzie odpowiadał na pytania brytyjskich posłów w związku ze skandalem dotyczącym wykorzystania danych użytkowników tego serwisu społecznościowego przez firmę Cambridge Analytica - informuje we wtorek "Telegraph" i BBC.

Według tych mediów Zuckerberg wydeleguje szefa technologii Facebooka Mike'a Schroepfera albo szefa produktu Chrisa Coxa do stawienia się przed komisją ds. cyfryzacji i mediów brytyjskiej Izby Gmin.

Reuters pisze, że nie udało mu się uzyskać komentarza komisji, która poprosiła o stawienie się Zuckerberga lub innego wysokiego rangą przedstawiciela Facebooka.

Cambridge Analytica jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku (ok. 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku.

Zuckerberg wielokrotnie zapewniał, że "jest mu naprawdę przykro" z powodu "poważnego naruszenia zaufania" i wykorzystania danych użytkowników przez Cambridge Analytica.

Reklama

>>> Czytaj też: Facebook zbierał dane o połączeniach i smsach z Androida. Odpowiedź korporacji mija się z prawdą