Rzecznik KE Alexander Winterstein poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że unijni komisarze na cotygodniowym spotkaniu w środę poruszą kwestię dialogu Komisji Europejskiej z Polską w sprawie praworządności.

"Wiceszef KE Frans Timmermans zda sprawozdania ze swojej wizyty w Polsce i konstruktywnej dyskusji, którą odbył tam z premierem Polski" - powiedział Winterstein.

Polska i Komisja Europejska od tygodni prowadzą dialog w sprawie praworządności. W poniedziałek Timmermans spotkał się w Warszawie z premierem Morawieckim.

W oświadczeniu dla prasy szef polskiego rządu podziękował wiceszefowi KE za wizytę i możliwość kontynuowania dialogu. Zaznaczył, że są siły, którym nie zależy na kompromisie i że cieszy się, iż Timmermans nie reprezentuje takiego stanowiska. Wiceszef KE wyraził z kolei nadzieję na kontynuowanie konstruktywnego dialogu z polskim rządem.

Reklama

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział 12 czerwca dziennikarzom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że teraz, po przedstawieniu "bardzo konkretnej oferty" przez polski rząd, ruch należy do Komisji.

Następnego dnia, podczas poświęconej Polsce debaty w europarlamencie, Timmermans poinformował jednak, że KE oczekuje kolejnych zmian ustawodawczych w sprawie reformy sprawiedliwości, bo - jak powiedział - chociaż dotychczasowe korekty idą w dobrym kierunku, to jednak są niewystarczające. Zaapelował do polskiego rządu o wprowadzenie dodatkowych zmian.

KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie z art. 7 traktu w grudniu 2017 roku, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w przepisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony, jednak Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw.

KZa satysfakcjonujące Komisja uznała wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania dotyczące zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz mianowania asesorów sądowych. Grudniowe rekomendacje, które KE nadal podtrzymuje, dotyczą wielu innych spraw, takich jak wybór członków KRS przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego, przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego czy zniesienie swobody decyzyjnej prezydenta odnośnie przedłużania kadencji sędziów SN, a także wyeliminowanie postępowania na podstawie skargi nadzwyczajnej.

7 czerwca KE zwróciła się do bułgarskiej prezydencji o zorganizowanie wysłuchania Polski w Radzie UE w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Do wysłuchania ma dojść 26 czerwca.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)