Pierwsza decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której wybudowany zostanie trzeci zbiornik LNG o pojemności ok. 180 tys. metrów sześciennych wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej – poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Druga decyzja lokalizacyjna dotyczy budowy infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Obie decyzje wydane na rzecz Polskiego LNG dotyczą terenu zlokalizowanego w obrębie ewidencyjnym Warszów 11.

"Te decyzje otwierają inwestorowi drogę do rozbudowy Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu" – powiedział cytowany w komunikacie zachodniopomorski wojewoda Tomasz Hinc. "Rozbudowany terminal będzie posiadał moc regazyfikacyjną 7,5 mld metrów sześciennych. To blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce" – dodał.

Polskie LNG realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

W najbliższą niedzielę, 27 stycznia do świnoujskiego gazoportu ma dotrzeć 50. ładunek skroplonego gazu.

Oprócz dwóch ładunków technicznych, od czasu komercyjnego otwarcia terminalu LNG w Świnoujściu w czerwcu 2016 r. przypłynęło do Polski 37 ładunków z Kataru w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas, dziewięć dostaw spotowych – z Norwegii, USA i Kataru oraz pierwsza dostawa w ramach kontraktu średnioterminowego z brytyjską firmą Centrica.

>>> Czytaj też: Rozwodzimy się z rosyjskim gazem. Gazprom traci pozycję na rynku