Wariant wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez zawarcia porozumienia miałby dla tego kraju katastrofalne skutki i to rząd Theresy May musi teraz znaleźć rozwiązanie przed zaplanowanym na 29 marca terminem - powiedział Le Maire w wywiadzie dla radia BBC.

Jeśli scenariusz ten się spełni, Francja nie zamierza łagodzić całego procesu poprzez dodatkowe porozumienia w sprawie lotnictwa czy branży logistycznej - dodał.

"Nie można opuścić UE i jednocześnie mieć zapewnione wszystkie korzyści (płynące z udziału we) wspólnym rynku. Jest to dla Francji wyraźna czerwona linia" - zaznaczył Le Maire.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciw proponowanej przez rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla tego porozumienia lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

>>> Czytaj też: Prezes Banku Pekao: Polska po wejściu do strefy euro byłaby wciąż słabszym graczem [WYWIAD]