"W związku z dalszymi nieprzyjaznymi działaniami Duma Państwowa rekomenduje rządowi Federacji Rosyjskiej rozpatrzenie celowości zastosowania wobec Gruzji specjalnych środków gospodarczych (...) i przedłożenia odpowiednich propozycji prezydentowi Rosji" - głosi oświadczenie.

Deputowani odwołali się do istniejącej ustawy o specjalnych środkach gospodarczych i wezwali rząd, by przewidziane w niej działania zastosować wobec Gruzji. Ta ustawa z 2006 roku mówi o możliwości podjęcia kroków, których celem może być ograniczenie czy zakazanie operacji finansowych, działalności turystycznej, zmiana wysokości opłat celnych.

Wcześniej parlamentarzyści zapowiadali, że zaapelują o zakazanie importu gruzińskich win i wody mineralnej, a także zakaz przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji. Ostatecznie jednak w oświadczeniu nie wymieniono żadnych konkretnych restrykcji.

Reklama

Kreml: Rosja na razie nie podjęła decyzji w sprawie sankcji wobec Gruzji

Władze Rosji na razie nie podjęły decyzji w sprawie działań gospodarczych wobec Gruzji - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wskazał, że Kreml odnotował jednomyślne stanowisko niższej izby parlamentu Rosji w sprawie takich kroków.

Rzecznik Kremla wypowiadał się krótko po tym, jak izba ta - Duma Państwowa - przyjęła oświadczenie z apelem do rządu o podjęcie "specjalnych działań gospodarczych" wobec Gruzji. W oświadczeniu nie wymieniono konkretnych sankcji, pozostawiając je do decyzji rządu Rosji.

>>> Czytaj też: "FT": Oto pięć testów na świecie, które będzie musiał zdać nowy szef dyplomacji UE