P.o. szefa Pentagonu Richard Spencer wydał zgodę na wysłanie dodatkowych sił na granicę z Meksykiem, w tym 1 tys. członków Gwardii Narodowej z Teksasu i 1,1 tys. żołnierzy służby czynnej - poinformował w środę rzecznik Pentagonu major Chris Mitchell.

Obecnie na południowej granicy USA pełni służbę 4,5 tys. żołnierzy i gwardzistów. Dodatkowe siły mają ich wesprzeć logistycznie, a także prowadzić obserwacje lotnicze.

Jak komentuje Reuters, wysłanie na granicę kolejnych żołnierzy to element nasilonej kampanii antyimigracyjnej prezydenta Donalda Trumpa.

W listopadzie 2018 roku, gdy do granicy USA zbliżała się karawana migrantów z krajów Ameryki Środkowej, Trump ogłosił, że zezwolił amerykańskiemu wojsku na użycie w razie konieczności "śmiercionośnej siły" i zagroził całkowitym zamknięciem na pewien okres granicy USA z południowym sąsiadem.

Trump nadał też amerykańskim żołnierzom na południowej granicy nowe uprawnienia - ochronę funkcjonariuszy służb granicznych przed migrantami, zaangażowanymi w akty przemocy.

Zatrzymanie nielegalnej imigracji, a także budowa muru na granicy z Meksykiem należały do głównych obietnic wyborczych Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej z 2016 roku.

>>> Czytaj też: "Economist": von der Leyen musi udowodnić zdolności przywódcze