O decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała w środę premier Sophie Wilmes.

Wszystkie wymienione obiekty zostaną ponownie otwarte 18 maja pod pewnymi warunkami. Muzea i inne atrakcje kulturalne, takie jak zabytkowe budynki, mogą zostać ponownie otwarte, jednak ludzie będą musieli zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Ma to wyeliminować kolejki przy wejściu.

To samo, jak informuje telewizja VRT, dotyczy ogrodów zoologicznych. Place zabaw i kawiarnie pozostaną zamknięte.

Targi na świeżym powietrzu będą dozwolone, jednak nałożono limit maksymalnie 50 stanowisk na każdy. Sprzedawcy będą musieli nosić maskę na usta, nie jest to obowiązkowe dla kupujących, choć jest to „zdecydowanie zalecane”.

Dobre wiadomości dotyczą także fryzjerów. Mogą ponownie przyjmować klientów, ale muszą przestrzegać specjalnych zasad higieny. Klienci będą również musieli umówić się na spotkanie z wyprzedzeniem.

Więcej osób będzie mogło wziąć udział w pogrzebach i ślubach - do 30. Dotychczas na ceremonii ślubnej w ratuszu obecni byli tylko dwaj świadkowie. Ma się to teraz zmienić, jednak przyjęcia weselne będą nadal niemożliwe.

Kluby sportowe mogą ponownie organizować treningi na świeżym powietrzu, z limitem 20 osób i tylko w przypadku obecności trenera. Sportów halowych nie można jeszcze wznowić.

Kolejny etap odchodzenia od ograniczeń zaplanowano na 8 czerwca.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)