Ulga termomodernizacyjna to nowe odliczenie od dochodu za 2019 rok. Z ulgi tej mogą skorzystać osoby rozliczające się według skali podatkowej, jednolitej stawki 19 proc. czy opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych do 53 tys. zł.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ulga przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W takim budynku maksymalnie 30 proc. powierzchni może być wydzielone na cele lokali użytkowych.

Jeżeli podatnik nie ma tytułu prawnego, z którego wynikałoby jego prawo własności do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, wówczas nie może skorzystać z odliczenia.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi już istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Nie ma zastosowania w przypadku nowo budowanego domu.

Reklama

Limit wydatków

Jeśli ktoś jest właścicielem kilku domów jednorodzinnych, to może w każdym z nich przeprowadzić przedsięwzięcie termomodernizacyjne i odpisać wydatki od podstawy opodatkowania - nie więcej jednak niż 53 tys. zł. Liczy się limit przypadający na podatnika.

Ograniczenie dotyczy tylko limitu podatnika, jeśli żona i mąż są współwłaścicielami domu, to każde z nich ma do wykorzystania 53 tys. zł.

Wydatki wskazuje rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. To wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług.

Jakie wydatki można odliczyć? Dlaczego trzeba uważać na faktury? Czy można odliczyć leasing paneli fotowoltaicznych? Jak rozliczyć dotacje? O czym jeszcze trzeba pamiętać? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl