Przez trzy dni 15-17 czerwca podczas EKF Online przedstawiciele sektora finansowego, politycy i eksperci będą zastanawiać się nad tym, jak zmienia się współczesna gospodarka. Spotkanie w tradycyjnej formie odbędzie się jesienią.

Europejski Kongres Finansowy na żywo. Kliknij TUTAJ, by śledzić transmisję

Ostatnie miesiące były wyjątkowym czasem próby dla nas wszystkich – banków, przedsiębiorstw, pracodawców i pracowników. Dlatego, jak podkreślają organizatorzy EKF Online, w tym trudnym okresie dla polskiej gospodarki dyskusja o znaczeniu i kondycji instytucji finansowych jest jeszcze bardziej istotna niż wcześniej.

Konstruktywna wymiana argumentów jest potrzebna tym bardziej, że właśnie wykuwa się nowy kształt gospodarki po jej całkowitym zamrożeniu. Diagnozy i przedstawienie postulatów na temat tego czego dziś potrzebuje sektor finansowy i realna gospodarką mogą nie tylko pozwolić na powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego, ale też formować nowe trendy na kolejne dekady.

Podczas EKF Online odbędą się rozmowy o narzędziach wsparcia w procesie wychodzenia z kryzysu, innowacyjności w okresie postcovidowym, aspektach związanych z Tarczą Antykryzysową, wiarygodności systemu finansowego, zmianach zachowań konsumentów i o najnowszych rozwiązaniach cyfrowych.

EKF Online transmitujemy na żywo na profilu Forsal.pl na Facebooku. Kliknij w poniższe linki, by otrzymać powiadomienie o rozpoczęciu wydarzenia:

I dzień - 15.06 - godz. 13:00
II dzień - 16.06 - godz. 10:00
III dzień - 17.06 - godz. 10:00Wydarzenie zostanie zainaugurowane wystąpieniami byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa oraz wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej, Valdisa Dombrovskisa.

Tegoroczne debaty będą dotyczyć przede wszystkim walki z pandemią, ujętej z różnych perspektyw i różnych podmiotów włączających się w odbudowywanie świata ekonomii i finansów. Atutem EKF Online będzie to, że z jednej strony poruszy tematy globalne i makroekonomiczne, z drugiej zaś przeanalizuje też życie gospodarcze z poziomu mikro.

W rozmowach zatytułowanych „Jak niwelować skutki kryzysu i odbudowywać gospodarkę? Jaka będzie nowa rzeczywistość ekonomiczna po kryzysie?”, a także „Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski” zaproszeni goście sformułują własne przewidywania na temat przyszłości ekonomii.

Z kolei w dyskusjach „Jak banki centralne mogą wspomóc gospodarkę realną w czasie kryzysu dbając jednocześnie o zapewnienie stabilności systemu finansowego i wiarygodności pieniądza?” czy „Reakcja banków centralnych, nadzorców i regulatorów na kryzys a wiarygodność systemu finansowego” zostaną omówione instrumenty jakie już wykorzystały i jakich jeszcze mogą użyć instytucje finansowe poszczególnych państw. Głos w dyskusji zabiorą m.in. prezesi banków centralnych Węgier i Czech: György Matolcsy, Gubernator Magyar Nemzeti Bank i Jiří Rusnok, a także przedstawiciele świata akademickiego: Daniel Gros, dyrektor CEPS, reprezentujący Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley czy Paul De Grauwe z London School of Economics.

Podczas EKF Online omawiana będzie też kondycja komercyjnej części sektora bankowego. W debatach „Odpowiedzialne finanse – środowisko, zrównoważony rozwój i stabilność finansowa” czy „Jak to wszystko policzyć – czyli instytucje finansowe i ich księgi w dobie kryzysu” głos zabiorą m.in. prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło czy przewodniczący rady nadzorczej Grupy BNP Paribas Jean Lemierre.

EKF Online nie ucieka też od tematów, które pomimo pandemii, wciąż pozostają istotnymi kwestiami światowej gospodarki. Wirus pokazał bowiem, że zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania technologiczne wciąż będzie rosło. O tym jak w pełni wykorzystać ten popyt porozmawiają eksperci w panelu „Cyfrowy zwrot w obsłudze klienta, czyli jak nie zmarnować dobrego kryzysu?” oraz tych uwzględniających przede wszystkim perspektywę rynku finansowego: „Dwa lata transformacji cyfrowej w dwa miesiące – jak zbudować trwałą cyfryzację w chmurze w sektorze finansowym zgodną z wymaganiami biznesu, compliance i regulacjami” czy „Innowacje w bankowości w erze po COVID-19”.

W kontekście innowacji, w debacie „Jak zapanować nad niepewnością w sektorze finansowym? Jaką rolę odegrają rozwiązania technologiczne w świecie, który nie wróci już do normalności?” zaproszeni goście porozmawiają też o tym jak radzić sobie z nagłymi, niespodziewanymi zdarzeniami tak by sprzyjać stabilności ekonomicznej.

Odbędzie się również debata na temat wkładu banków w walkę z globalnym ociepleniem (dyskusja „Ochrona powietrza, kryzys wodny, zielona energia – rola sektora finansowego w rozwoju programów i narzędzi wspierających zrównoważoną transformację”) czy wpływu koronawirusa na rynek mieszkalnictwa („Pokryzysowe scenariusze dla rynku nieruchomości”).
Wszystkie panele – łącznie 18 godzin debat i rozmów - będą transmitowane na żywo ze studia w Warszawie. Ponad 60 czołowych ekspertów i biznesmenów z Polski i zagranicy opowie o ich doświadczeniach i radzeniu sobie zarówno całych państw, poszczególnych instytucji, międzynarodowych korporacji, sektora bankowego jak i mniejszych przedsiębiorstw oraz poszczególnych grup pracowników.

Zaletą wydarzenia w przestrzeni wirtualnej jest to, że dzięki temu każdy będzie mógł wziąć w nim udział bez specjalnego zaproszenia. Uczestnictwo w EKF Online jest bowiem otwarte i bezpłatne. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.efcongress.com.

Wydarzenie odbywające się w sieci nie oznacza, że zrezygnowano ze stacjonarnej wersji Europejskiego Kongresu Finansowego, która jest planowana na 12-14 października 2020 r.

Zapraszamy do obejrzenia dyskusji z cyklu "Kwadrans z EKF"