Grupa Energa zamierza produkować w Kaliszu energię elektryczną i ciepło z odpadów komunalnych. Kalisz i okoliczne gminy produkują miesięcznie ok. 200 ton śmieci.
Kalisz od pewnego czasu poszukuje sposobu na ich częściowe zagospodarowanie i wykorzystanie. Z kolei należąca do Grupy Energa elektrociepłownia w Kaliszu, zaopatrująca część miasta w ciepło, planuje rozbudowę o dodatkowy blok energetyczny opalany biomasą o mocy kilkunastu MW.
– Dzięki współpracy z miastem osiągnięte zostaną trzy cele: poprawa bezpieczeństwa dostaw energii cieplnej dla miejskiego systemu ciepłowniczego, zagospodarowanie części odpadów komunalnych oraz pozyskanie nowego źródła energii odnawialnej – mówi Roman Szyszko, wiceprezes Energi.
Reklama
Współpraca przewiduje prowadzenie w Kaliszu przyjaznej środowisku gospodarki odpadami komunalnymi, wykorzystanie ich, jak również innych paliw alternatywnych, jako źródła dla produkcji energii odnawialnej oraz stworzenie warunków do takiej produkcji, która pozwoli zaoferować mieszkańcom miasta relatywnie niską cenę ciepła.
Do Grupy Energa należą jeszcze dwie elektrociepłownie – w Elblągu oraz Ostrołęce. W Elblągu trwają już przygotowania do budowy bloku na biomasę. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na koniec roku. Z kolei w lutym tego roku Grupa Energa odkupiła od miasta udziały w Ostrołęckim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Transakcja pozwoliła Grupie pozyskać własne sieci dystrybucji i zrealizować część strategii rozwoju spółki, która zakłada m.in. wejście w obszary dystrybucji nowych usług – ciepła i gazu.
Energa obsługuje 2,5 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm. Dzięki aż 45 elektrowniom wodnym i ponad 100 wiatrakom przyłączonym do sieci, z 30-procentowym udziałem w rynku, Grupa Energa jest krajowym liderem w produkcji i dostaw energii ze źródeł odnawialnych.