Firma Eurostar, której szybkie pociągi od 1994 roku kursują pod kanałem La Manche, uroczyście powitała w piątek 100-milionowego pasażera.

Jest nim 35-letni Brytyjczyk David Kemp. W podróż z Londynu wyruszył tego dnia do Paryża ze swą francuską żoną Stephanie i dwuletnią córeczka Mią. Pociąg Eurostar pokonuje tę trasę w ciągu 2 godzin i 15 minut, jadąc z prędkością do 300 km/h. Podróż z Londynu do Brukseli trwa niecałe dwie godziny.

Podczas piątkowej podróży państwo Kemp byli gośćmi specjalnymi, korzystając m.in. z usług osobistego butlera. Ponadto przez najbliższy rok David będzie jeździł pociągami Eurostar za darmo. A każdy z pozostałych 700 pasażerów pociągu, który w piątek o godz. 9.01 wyjechał z Londynu do Paryża, otrzymał od firmy Eurostar jeden bezpłatny bilet powrotny na tę trasę.

W pierwszej połowie br. z usług Eurostar skorzystało 4,3 miliona pasażerów - o 6 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku, co wiąże się ze światowym kryzysem gospodarczym, a także z pożarem, który jesienią zeszłego roku wybuchł w tunelu pod La Manche.